-Kimler kimler Fero’yu arıyormuş düet yapmak için haberin var mı?

-Sen yazıp duruyorsun ama boşuna pop öldü öldü kabul et artık. Yok oldu hatta.

-Demet Akalın çok akıllı. Bak nasıl Ben Fero’ya hemen takıldı. Kendinden söz ettirdi bu yılı kurtardı.

-Sen Hadise ve Demet Akalın’a rapçiler teşekkür etmeleri gerekiyor diye yazıyorsun ama asıl popçuların rapçilere teşekkür etmeleri gerekiyor.

-Rap müzik hızla yükseliyor. Artık pop müzik bitti geçmiş olsun. Diye diye bir hal oluyor herkes bana. Ve kiminle karşılaşsam, hangi masaya otursam herkes bu konudan bahsediyor. Ve herkes “Rap” konuşuyor. Meğer ne çok kişi rap müzik seviyormuş.


Cüneyt Özdemir’de tam bu konuyu ele almış YouTube kanalında. Müzisyen İskender Paydaş’a “Rap müzik neden bu kadar patladı” diye sormuş. İskender’de “Aslında rapçiler pop müziğin boşluğunu doldurdu. Çok sahiciler. Bir isyanları ve bir meseleleri var” demiş. E doğru söylemiş. Pop müzik gerçekten son yıllarda ciddi boşladı. Ve hep yalan dolan üzerine sözler yazılır oldu. O yüzden de bizler hala 90’ların şarkılarını dinliyoruz. Neden 90’ların çaldığı pop müzik mekanları tıklım tıklım dolup taşıyor zannediyorsunuz. Neden hala 90’lardaki şarkıları dinliyoruz zannediyorsunuz? Çünkü 90’larda yapılan tüm şarkılar gerçekti de ondan. Bir keresinde Orhan Gencebay bir röportajımızda bana “Bilgisayar çıktı mertlik bozuldu, gerçeklik bitti, gerçek duygular bitti” demişti. İşte bilgisayar, sosyal medya tüm duyguları aldı yok etti. Pop müzikte tam da bu sahte duyguların içinde boğulup gitti. Gitmeye de devam etti. Pop müzik sanatçıları da kendilerini de geliştirmedikleri için maşallah bu noktaya geldi.


Rapçiler bu olayı devam ettirmeli


Ancak söylediğimin arkasında duruyorum ki rapçilerin zaman zaman yükselişe geçtiği doğrudur. Fakat hiç bu kadar zirveye çıkmamışlardı. Zirvede bu kalışlarını kaybetmeleri için üretmeye devam etmeleri gerekiyor. Daha çok kitlelere ulaşmaları şart. Ben “Hala Hadise daha çok tanınıyor rapçiler tanınmıyor” derken başarısızlar demek istemiyorum. Tabii ki başarılılılar. Çok insanın tanıması başarılı anlamına gelmez. Ancak kalıcı olup çok fazla kitlelere ulaşmaktır insanı daha başarılı kılan.


Bu yazın yıldızı yine Kenan Doğulu


Bu yazın yine en çok konser veren sanatçılar arasına Kenan Doğulu açık ara girdi. Kenan Doğulu’nun konser takvimine ve konserlerindeki kalabalıklığına yetişemiyorum. En son Vadi İstanbul’da yedi bin kişiye yakın kalabalık olduğu konuşuluyor.

Geçen sene de ciddi konser maratonu yaşamıştı Kenan Doğulu. Çünkü geçen sene uzun bir aradan sonra “Vay be” isimli albümünü çıkartmıştı. Büyük bir hasret vardı ve bu hasret sonrası bu konser maratonu normal gelmişti herkese ama bu sene de bu hız devam edince herkes konuşmaya başladı. Geçen sefer bu konuda özellikle yazdım. Kenan Doğulu sahnelerin açık ara patronu. Konserine gittiğiniz zaman garanti eğlendiriyor. Bu yüzden de insanlar her daim Kenan Doğulu konserlerine gidiyor.


Bu yaz İstanbul neden bu kadar kalabalıktı?


Son zamanlarda en çok konuşulan konu “Bu yaz İstanbul her sene olduğundan çok daha fazla kalabalık. Kimse tatile çıkmadı. İstanbul boşalmadı” oldu. Evet son beş yıl sonunda İstanbul çok daha kalabalık. Bunun başlıca sebebi:

1-Ekonomik kriz.

2-Bayramların öne gelmesi.

Ama tabii başlıca sebebin ekonomik kriz olmasıdır. Gelecek yıllarda bayramlarda daha da öne gelecektir ve tatiller daha da kısalacaktır. Sezon daha da öne çekilecektir. İstanbul’da eskisi gibi daha da fazla zaman geçirilecektir.


Geçmiş yıllarda


Bizim muhabirliğimiz yıllarında yani Rumeli Hisarı Konserleri, Kuruçeşme Arena Konserleri, Harbiye Açıkhava Konserleri’nin en yoğun günler Sahil hattında en dolu, yoğun gece kulüplerinin olduğu, hatta gece yarılarında taksi kuyruklarının olduğu yıllarda insanlar asla bu kadar uzun yaz aylarında İstanbul’dan ayrılmaz yazı İstanbul’da geçirirlerdi. Sadece 10 günlük, 20 günlük tatillerde Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Kıbrıs gibi yerlere tatile gider tekrar İstanbul’a dönerlerdi. Zannediyorum önümüzdeki yıllarda İstanbul’da yeniden böyle yazlar yaşanacak. Öyle hissediyorum.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR