Röportaj: Reşit ÖZET
*Zeynep Hanım sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
APCO Worldwide’ın Türkiye Genel Müdürüyüm. Bu pozisyondan önce Atlantik Konseyi’nin düzenlemekte olduğu Karadeniz Enerji ve Ekonomik Forumu’nun Direktörlüğü'nü yapmaktaydım. Atlantik Konseyi takımına girmeden evvel İstanbul merkezli bir düşünce kuruluşu olan Türk Politika Forumu’nun Genel Koordinatörlüğü'nü yaptım. İstanbul merkezli etik pazarlama alanında çalışan Glow İletişim’in kurucu üyesiyim. GLOW’u kurmadan öne kendi sosyal sorumluluk projesi olan DRUM’ı (Dialogues, Respect, Understanding through Music) kurmuştum. 2002-2005 yılları arasında Londra’daki Shell Trading and Shipping Company’de türev araçlarının alım satım masası, risk analizi masası, araştırma ve mevzuat uyumu takımlarında çalıştım. Türkiye’ye döndükten sonra Türkiye’deki Shell’de finansal analizci ve tedarik analizcisi olarak çalıştım. Bu görevi sonrasında İstanbul’daki Dundas&Unlu Menkul Kıymetler’de Birleşme ve Satın Alma bölümünde görev aldım. Bir dönem başkan yardımcılığını yaptığım Türk Etik Değer Merkezi (TEDMER) ve Kurucu Üyesi olduğum Türkiye Endeavor bulunmaktadır. Londra’daki SOAS Üniversitesi’nde Kalkınma Ekonomileri alanında yüksek lisans yapmış ve Princeton Üniversitesi’nde Orta Doğu Araştırmaları Sertifikası’yla İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum.


Sanırım bir dönem siyasete girdiniz?
Evet siyasete Mart 2009’daki Şişli Belediyesi İl Meclisi Üyesi olarak seçildikten sonra girdim ve Turizm ve Kültür Bakanlığı’na Mart 2009 ve Eylül 2009’da danışmanlık yaptım.
Şuan aktif olarak çalışıyor musunuz?
Evet. APCO Worldwide adli danışmanlık, hükümet ilişkileri, iletişim şirketinin Türkiye Genel Müdürü'yüm.
Sizin de çocukken hayalini kurduğunuz bir meslek var mıydı?
Siyaset...
Sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor musunuz? Sizce ülkemizde bu alanda en çok hangi alanlara yoğunlaşılmalı?
Elimden geldiğince yer almaya çalışıyorum. Ülkemizde diabet çok ciddi bir sorun. Sağlıklı beslenme ve iyi yaşama konularında çalışılması gerekiyor. Kadınların eğitimi benim diğer çok önem verdiğim konu. Elbette hayatın her alanında sosyal sorumluluk projelerine ihtiyaç var. Bebek, çocuk, kadın, erkek, genç, yaşlı, çevre, hayvanlar hepsi birbirinden önemli. Herkes imkanı ve vakti elverdiğince sosyal sorumluluk projelerinde yer almalı.
Eşiniz Arda Bey ile nasıl tanıştınız?
Eşim ile bir arkadaşımız tanıştırdı. 4 sene evvel bizleri bir ortak tatile davet etmişti.
Geçtiğimiz hafta anne oldunuz. Neler hissediyorsunuz?
Annelik ile hayatta bir başka varlık için yaşamayı öğreniyorum. Tarif edilemez bir mutluluk. Allah'a her gün şükrediyorum bize kızımızı verdiği için.
Spor yapıyor musunuz? Formunuzu nasıl koruyorsunuz?
Evet neredeyse hergün. Mükemmel bir hocam var. Hamileliğimde son güne kadar birlikte çalıştık. Tenis oynuyorum. Yoga yapıyorum. Kardio.
Davetlerde şıklığınızla ön plana çıkan bir isimsiniz. Kendi giyim tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Giyim tarzım iddialı olmadan temiz, zarif ve güncel. Umarım boyle algılanıyordur. Bu benim hedefledigim sonuç.
Türkiye'de ve dünyada en beğendiğiniz tasarımcılar kimler?
Türkiye'de Siren Ertan Çarmıklı, Arzu Kaprol en beğendiklerim. Dünyada Alberta Ferretti, Fendi.


Hayatta neleri affetmetsiniz?
Affetmemek diye birşeye inanmıyorum. Allah herşeyi affedebiliyorsa biz insanlarda yapabilmeliyiz.
Olmazsa olmazlarınız var mıdır?
Hayatımda bir rutinim var. Spor yapabilmek, çok sevdiğim ailemle beraber vakit geçirebilmek ve çalışmak.
Boş zamanlarınızı nasıl değerlendirirsiniz?
Okuyarak, spor yaparak, yeni yerler görerek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR