HT KULÜP

İstanbul Modern'de 8 Mart

HABERİN FOTOĞRAFLARI

İstanbul Modern, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde tüm kadınlara sanat dolu bir gün hediye ediyor. Ücretsiz müze girişi yanı sıra atölye çalışması, rehberli tur ve film gösterimi de kadınlara ücretsiz sunulacak.

İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Türk kadınlarına özel bir hediye hazırladı. Kadınlara, 8 Mart'ta sanatla dolu bir gün geçirmeyi vaad eden Oya Hanım, İstanbul Modern'in kapılarını tüm kadınlara ücretsiz olarak açacak. Kadınlara yönelik düzenlenecek atölye çalışmasında katılımcılar, kişisel deneyimlerinden yola çıkarak bir duvar resmi oluşturacak. Çalışma, duygu ve düşünceleri görselleştirmenin yollarını araştırırken sanatsal ifadenin özgürleştirici unsurlarını keşfetmeye odaklanıyor.

Kadın sanatçıların yapıtları incelenecek

Kadınlar için düzenlenen rehberli tur, modern ve çağdaş  sanatta üretim veren 10 kadın sanatçının çalışmalarını kapsıyor. İstanbul Modern'in koleksiyon sergisi "Sanatçı ve Zamanı"nda yer alan Aliye Berger'in gravürleri, Semiha Berksoy'un "Hapishanede Ziyafet", Nilbar Güreş'in "Soyunma", Hale Tenger'in "Strange Fruit", Handan Börütecene'nin "Kendini Bana Getir", Selma Gürbüz'ün "Silik Kostüm" ve "Otoportre", İnci Eviner'in "Yeni Vatandaş I-II-III", Nil Yalter'in "Başsız Kadın ya da Göbek Dansı”, Fahrelnissa Zeid’in “Soyut Kompozisyon”, Nur Koçak’ın “Cahide’nin
Öyküsü" adlı yapıtlarının incelendiği rehberli tur, 45 dakika sürüyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR