HT KULÜP

Rahmi Koç'un gurur gecesi

HABERİN FOTOĞRAFLARI

Rahmi Koç Müzesi'ndeki koleksiyona büyük önem veren Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, müzenin koleksiyonuna yeni eklenen altı obje şerefine bir davet verdi.

KOÇ Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç'un desteğiyle 1994 yılında açılan Türkiye'deki ilk ve tek sanayii müzesi olan Rahmi M. Koç Müzesi, koleksiyonuna altı farklı objeyi ekledi. Rahmi M. Koç, müzeye yeni eklenen objeleri tanıtmak için önceki akşam bir davet verdi. Rahmi M. Koç'un ev sahipliğinde gerçekleşen davette, buharlı yol silindirinden Atatürk'e ait Savarona yatının filikasına kadar birbirinden farklı objelerin hikâyeleri de paylaşıldı. Davete, eski Başbakan yardımcılarımızdan Hüsamettin Özkan, Bülent Eczacıbaşı, Semahat Arsel, Ayeşgül Dinçkök'ün de aralarında yer aldığı iş, siyaset ve cemiyet hayatından değerli isimler katıldı.

'Müzemize eş değer müzeler Almanya ve İngiltere'dedir'

Müze tarihinde ilk kez tarihsel önemi büyük objeleri aynı anda koleksiyona kattıklarını belirten Rahmi M. Koç, "Bu gece beşi doğal ölçüsünde biri de ağır hizmet tipi altı modeli koleksiyonumuza katıyoruz. Bu modellerin tümü müzenin atölyesinde restore edilip orijinal hallerine geri döndürüldüler. Farklı ülkelerden gelen bu modellerin Rahmi M. Koç Müzesi'ne bağışlanmalarında ve ödünç verilmelerinde kadim dostlarım çok önemli roller oynadılar. Müzemizin koleksiyonu ile gurur diyoruz ve rahatça söyleyebilirim ki, Rahmi M. Koç Müzesi ile dünyada eş değer olan tek müzeler İngiltere'deki Bilim ve Ulusal Demiryolları Müzeleri ile Almanya'daki Almanya Müzesi'dir." dedi.

Sercan KAZANCI