HT KULÜP

Sanat İstanbul...

HABERİN FOTOĞRAFLARI

Kültür ve sanat etkinlikleriyle sanatseverlerin favori şehirleri arasında yer alan İstanbul’da sanat şöleni devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Rezan Has Müzesi'nde ziyarete açılan 'Rezan Has: 90 Yılın Tanıklığı' sergisi, yoğun ilgiden dolayı bir ay daha uzatıldı.

Geçtiğimiz yıl ekim ayında Rezan Has Müzesi'nde sanatseverlerle buluşan 'Rezan Has: 90 Yılın Tanıklığı' sergisi, yoğun ilgi nedeniyle bir ay daha uzatıldı. Rezan Has'ın 90 yıllık hayatına tanıklık eden sergi, 1 Mart'a kadar ziyarete açık olacak. Sanatseverler bu sergiyle Kayseri'nin tanınmış ailelerinden Germirli Mehmet Bey ile İstanbullu Şehime Yağcızade'nin kızları, Kadir Has'ın eşi, Can, Zekiye, Nuri, Rezzan ve Aleyna'nın annesi Rezan Hanım'ın 90 yıllık tanıklığına şahit olacak. Cumhuriyetin ilk hanımefendilerinden Rezan Has'ın renkli dünyasına aralanacak kapıyla; 1923 sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’nin modernleşme çabalarının bir halkası olarak Batı kültürünün İstanbul cemiyet hayatına yansımaları ele alınacak. Sergide Rezan Has'ın 50 yılda zevkle oluşturduğu plak koleksiyonundan bir seçki de görülecek. 1950'lerin kültür hayatından 60’ların müzik dünyasına, canlı orkestralardan plağa, darbelerle sekteye uğrayan sosyal hayatın 80’lerden
sonra tekrar sosyalleşme alanı olarak yeniden biçimlenmesine kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin modern yüzü ile tanışmak mümkün olacak.