Çarşamba akşamı dünyanın gözü İstanbul’daydı. Dünyanın diyorum çünkü 180’den fazla ülkede 12 milyon kullanıcıya sahip olan Deezer, Türkiye pazarına girişini Babylon ve Babylon Lounge’da eşzamanlı düzenlenen partilerle kutladı. Hande Yener ve Pinhani konserleriyle taçlandırılan geceye katılan sanatçıların hepsi halinden çok memnundu. Deezer’dan keşfettikleri yeni isimlerle beslenenler, kendi müziklerinin yabancı kullanıcılar tarafından daha kolay keşfedileceğine sevinenler çoğunluktaydı. Aylık cüzi bir bedel sayesinde dünyanın hemen her ülkesinde yayınlanan işlere ulaşmak bir müziksever için tarifi zor bir mutluluk doğrusu. Gece boyunca konuşulan konulardan biri de artık giderek satışı düşen ve plak gibi nostalji kıvamına geçmeye hazırlanan CD formatıydı. Hande Yener’in Volga Tamöz’le birlikte yaptığı yeni single’ı ‘Biri Var’ın ilk kez seslendirildiği gecenin sonunda tüm davetliler Babylon Lounge’a geçti. Bir ara piste bir baktım Engin Altan Düzyatan, Ceza, Didem Soydan, Can Bonomo, Sarp Apak, Rıza Kocaoğlu, Arda Türkmen, Ferit Aktuğ ve Ayben’le birlikte eğleniyoruz. Müzik dolu gecenin sonu çok şaşırtıcı olmadı tabii.
KAPAK OLDU!

Deezer Türkiye partisinin sponsorlarından biri de GQ’ydu. İlk çıktığı zamanlarda özellikle sıradan moda çekimleri yüzünden fazlasıyla eleştirdiğim GQ’da geçtiğimiz aylarda bir değişiklik oldu ve Esquire’ın yayın yönetmeni Okan Can Yantır dergiye transfer edildi. Yazılı basın hayatıma ilk başladığım zamanlardan beri tanıdığım Okan’la aynı zamanda işe başladık sayılır. O Esquire’da ben de FHM’de editördüm. Rakip olduğu için çok sıkı takip ettiğim dergiyi, yayın yönetmeni olunca ilk günkü popülerliğine geri döndürmesine şahidim. Şimdi sıra GQ’da sanırım. İlk sayı için kapak olarak seçtiği Engin Altan Düzyatan’la partiye gelen Okan ilk sayıdan satışların arttığını söylerken gülümsedi. “Derginin satışı arttı ama herkes benden değil Engin Altan’dan bilecek” diye espri yaptı. Sonuçta kimin satacağını akıl edip kapağa koymak da yayın yönetmeninin becerisi. İnsanlar söyleyecek başka şey bulsun.
Hafta sonu önerileri
DÜNLÜK: Başarılı radyocu Yasemin Şefik’in birbirinden değerli şiirlerini içeren bu kitabına derin duygular besliyorum. Şiir deyince hâlâ dörtlükler ve kafiye akla geliyor olamaz değil mi? Zira Dünlük’te modern


şiir dünyasının güzel örnekleri bulunmakta. Modern ilişkilere şiir yönünden başarılı bir bakış.
DUBLE: Pera’daki Plazzo Donizetti otelin tepesine açılan mekân Emre Çapa’nın yeni gözdesi. Gurme mezelerin ufak tapaslar şeklinde servis edildiği güzel bir mekân olmuş. Gurme meze diyorum, çünkü Emre bildiğiniz tatları bilmediğiniz şekilde sunuyor. Pers pilavı ve şeftali ağacıyla tütsülenmiş biber borani bir harika. Fondaki Fransız aksanlı demlenme müziğiyle 10 numaralı bir modern meyhane.
TEKTEKÇİ: Bütün yaz bahsettiğim “silent disco” formatını Alaçatı’dan Bebek şubelerine taşıyan Tektekçi, kulaklıklarla eğlendirmeye devam ediyor. Habersiz mekâna gidip sessizlikte dans eden tipler görürseniz şaşırmamanız lazım. Bir kere ısınınca alışkanlık yapıyor!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR