HT KULÜP
HABER HATTI
HT KULÜP YAZARLARI
Şampiyon rallici şampiyonlar peşinde 24 Ekim 2017 Salı, 15:27:31

Hafta sonu Dünya Ralli Şampiyonası'nın provası niteliği taşıyan Avrupa Ralli Kupası kapsamındaki Balkan Ralli Kupası'nın final yarışı olan Marmaris Rallisi'ni izledim. Bu şampiyona neden önemli? Çünkü bu yarışı gözlemleyeme gelen FIA (Uluslararası Otomobil Sporları) yetkilileri onay verirse (yarın belli olacak) seneye WRC'nin (Dünya Ralli Şampiyonası) altıncı ayağı Marmaris'te yapılacak. Bu da şu demek, yedi yıl aradan sonra WRC Türkiye'ye dönecek.

Büyük ilgi vardı

Sadece bu prova yarış için bile Marmaris'e onlarca yerli ve yabancı basın mensubu kamp kurdu. WRC, Marmaris'te gerçekleştiği takdirde buraya dünyanın ne kadar büyük ilgi göstereceğini gözlerimizle gördük.

Bölgeye ve ülkemize maddi manevi önemli katkı sağlayacak bu organizasyon için duyduğum heyecan, TOSFED Başkanı eski şampiyon yarışçı Serkan Yazıcı'nın heyecanının yanında hiçbir şey.

Karınca mantığı

İki yıl önce TOSFED'e başkan seçilen Serkan Yazıcı ve ekibi, WRC'yi Türkiye'ye getirebilmek ve ülkemizin bu sporda yeniden eski popülaritesini yakalaması için var güçleriyle çalışmış.

Başkan olduktan sonra karınca mantığıyla bilinçli ve hiç durmadan çalıştığını anlatan Yazıcı, bu yarışta Japonya'nın da aralarında olduğu yedi ülkeyi saf dışı bırakarak yönetimi Türkiye'nin aday olması için ikna etmeyi ve Marmaris'e getirmeyi başardıklarını büyük bir gururla anlattı.

RALLİYİ SEVDİRECEKLER

Daha yapılacak çok şey olduğunu ancak en önemlisinin bu spor hakkında Türk insanını bilinçlendirmek, tanıtmak ve sevdirmek olduğunu anlatan Yazıcı'nın başardıkları arasında ülkemizde ilk kez motor sporlarında milli takımın kurulması da var. ‘TOSFED Yıldızını Arıyor' yarışması ile gençlerin keşfedilmesini sağlamış. Eski şampiyon pilot şimdi yeni şampiyonları çıkarmak istiyor ve yetenekli gençlerin önünü açıyor.

O otomobillerde 100 metre bile gidemezsiniz!

TÜRKİYE eski ralli şampiyonu ve efsane pilot İskender Atakan da yarışın izleyicileri arasındaydı. Atakan'ı bulmuşken sorularımla boğduğumu biliyorum ama cevapları beni öyle etkiledi ki kafamdaki ‘ralli zenginlerin yaptığı bir eğlence sporu' önyargısı tamamen değişti.

Evet ralli pahalı bir spor ancak Atakan sayeside bir ralli pilotunun belki de bir futbolcudan çok daha uzun saatler ve çok daha büyük bir disiplinle çalıştığını öğrendim. 11 litre sıvı aldığı yarışlarda otomobilden indiğinde 3 kilo veriyormuş Atakan. Düşünsenize, nasıl bir efor sarfediliyor direksiyon başında! 44 bin farklı hareketle kaslarının çalışıyor olması da müthiş değil mi? Ayrıca Atakan'dan, o çok havalı görünen yarış otomobillerinin içinde biz sıradan ölümlülerin 100 metre bile gidemeyeceğini öğrendim. 50 dereceyi bulan iç sıcaklık bir yana o basıncı kaldırmak için de müthiş antrenmanlı olmak gerekiyormuş.

TOSFED yıldız arıyor

Ralli pahalı bir spor. Hem de çok pahalı. Yeterli sponsor desteği bulmak da zor. İşte bu sebepten TOSFED, bu yıl ilk kez ‘TOSFED Yıldızını Arıyor' adlı bir yarışma düzenlemiş. Bulmuş da... 18-25 yaş arası gençler arasından en yetenekli olanlar eğitime alınıyor. Eğitimi başarıyla tamamlayanların her türlü masrafı TOSFED tarafından karşılanmak üzere yarışlara sokuluyor. Eğer siz de bileğinize, beyninize ve kendinize güveniyorsanız TOSFED'İN web sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Ayhancan sen neymişsin öyle!

Hiç tanımıyordum! 19 yaşında bir yıldız. TOSFED'in milli sporcusu Ayhancan Güven'in Türkiye'de ve dünyada çok sayıda derecesi var. Belçika, Fransa gibi ülkeler kendisini yakından tanıyor. Porche kendi web sayfasında Ayhancan'ı destekliyor.Eylül ayında gerçekleşen Porsche GT3 Cup Challenge Benelux 5. ayağının birincisi. Müthiş başarılı bir genç. Lütfen kendisini takip edin, ülkemiz adına gururlanacaksınız.

Yazarın diğer yazıları