Hafta sonu Tiyatro Akla Kara'nın oyunu ‘Ne Seninle Ne Sensiz'i izledim. Zeynep Gülmez, Yosi Mizrahi, Buket Dereoğlu ve Fatih Gülnar'ın oynadığı iki perdelik komedide, kadın erkek ilişkileri hicvediliyor.
Kadınlar ne söyler, erkekler ne anlar ya da erkekler ne söyler, kadınlar ne anlar üzerine hayli eğlenceli bir oyun kaleme almış Hilal Çelenk. Sosyal medyanın ilişkiler üzerindeki etkisi de vurucu esprilerle öne çıkmış. Hoş, espri diyoruz ama orada aslında kendimizi görüyor, kendi hallerimize gülüyoruz.
Günah çıkaranlar vardı
Sahnedeki kadın ve erkeğin her anlaşmazlığında salonda bir kıpırdanma oldu. Oyunu izleyen çiftler birbirine, "Bak işte aynı sen" diye takılıyordu. Oyun çıkışı önümde yürüyen iki kadın arkadaşın sohbetine kulak misafiri oldum. Biri diğerine, "Aslında içkisi yok, kumarı yok, aldatması yok. Bir tek maç keyfi var, ben galiba haksızlık ediyorum kocama" diye günah çıkarıyordu.
Oyun iyise salon oldu
Bu oyuna eşiniz ya da sevgilinizle gidin, emin olun çok eğleneceksiniz.
Bütün bunun dışında, "Tiyatroya ilgi yok" diyor ya herkes; son yıllarda hangi oyuna gitsem salon tıklım tıklım dolu. Pek tabii 5 bin kişilik salondan bahsetmiyorum ama oyun iyi olunca izleyici bunun karşılığını mutlaka veriyor.


Geçen haftadan aklımda kalanlar...
-Muazzez'in etkileyici gerçekliği
Herkesin konuştuğu, Yılmaz Erdoğan'ın ‘Ustalık eserim' dediği ve Türk sinemasında bugüne kadar yapılan en iyi işlerden biri olan ‘Ekşi Elmalar'ı gözyaşları içinde izledim. Filmde çok kişinin ruhuna dokunacak farklı hikayeler var ama ben galiba en çok Farah Zeynep Abdullah'ın canlandırdığı, evin en küçük kızı ‘Muazzez'den etkilendim. Her ailenin bir tane ‘Muazzez'i vardır mutlaka. Ailesi için kendinden, aşkından, umutlarından aslında tüm hayatından vazgeçen ve yaşanılan her şeyi, sırtına konuyan her yükü büyük bir olgunlukla kabul edip yine de gülümseyebilen...
-Çocuk kalbim seni söyler
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle Atatürk'ün de kaldığı otel olan Pere Palace'ta konser veren Çocuk Kalbim Seni Söyler Korosu'nu izledim TV'de. Çocuklar ve gençlerden oluşan, gönüllülük esasıyla kurulmuş bu topluluğun daha önce farkında olmadığım için kendi adıma çok üzüldüm. Biz Aleyna Tilki adlı genç şarkıcının sahne derdi ile uğraşaduralım, müthiş yetenekli bu çocuklar ve gençleri tanımayalım... Çocuk Kalbim Seni Söyler Korosu, meğer 23 Nisan'da da Zülfü Livaneli ile birlikte ‘Haberleri Açma Baba' adlı bir video klip de hazırlamış. İnternette bulabilirsiniz klibi, dayanabilen seyretsin, benim izlerken çok canım acıdı.
-Mardin'in mutfağı İstanbul'da
Zorlu Eataly çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Geçen hafta Eatly'nin içinde, Mardin'in adını hep duyduğum ama hiç gidip de yemek yeme imkanımın olmadığı ünlü restoranı Cercis Murat Konağı'nı görmek beni hayli şaşırttı. Mardin'de açılacak bir gastronomi okuluna öncülük ediyormuş ünlü restoran. Projenin adı da ‘Amazon Kadınları' imiş. Yılbaşına kadar Eatly'nin içinde açık kalacak olan Cercis Murat Konağı'nda yenilen yemeklerin geliri de bu okula aktarılacakmış.
-Kimyager İzel...
Uzun zaman sonra İzel ile buluştum. Ünlü sanatçı şu aralar evden dışarı çıkamıyor çünkü annesi rahatsız ve onunla ilgileniyor. Evde bu kadar uzun zaman kalınca, farklı ilgi alanları geliştirmiş. Tıpkı Yılmaz Erdoğan gibi o da, bitkilerin gücüne inanmış. Yaptığı araştırmalarla kimyagerlere taş çıkartacak bir takım karışımlar hazırlamış. Neye mi yaramış bu karışım? Mesela yıllardır hiçbir ilaçla ya da operasyonla tedavi edilemeyen cildindeki lekelerin çok büyük bir kısmını kendi kendine yok etmeye başarmış. Gözlerime inanamadım. Evdeki bütün detoks, sağlık vb. kitapları atıp, İbn-i Sina'nın 1000 yıl önce yazdığı reçeteleri başucuma koyacağım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR