Gazetecilikte bir meslek hastalığı: ‘Kaynak Göstermemek!’

Ve maalesef bu hastalığın tedavisi yok! Ne ilaç kar ediyor ne yapılan ‘ayıbın’ göze sokulması...

Kronikleşmiş bir dert bu; ne ombudsmanlar uğraştı da çare bulamadı bu derde yazık ki!

Bu sabah sevgili Cengiz Semercioğlu’nun ‘Sinemada şok gelişme… Yılmaz… Cem… Şahan… Mahsun… Filmleri vizyona girmeyebilir’ başlıklı yazısını okurken, ‘kaynak göstermeme’ hastalığını tüm belirtilerini açıkça görünce, “Ah be Cengiz ben iyileştin sanıyordum demek nüksetti!” diye üzüldüm onun için...

Semercioğlu, yazısında şunları söylüyor: “Bu hafta sonu vizyona girecekti film apar topar ertelendi...

Olacak iş mi?

Her sene 10’a yakın film yapan BKM’nin daha önce son dakikada böyle bir şey yaptığını gördünüz mü?

Filmde teknik bir problem mi var, Yılmaz’ın içine mi sinmedi, merak eden de yok...

Ben söyleyeyim, bunların hiçbiri değil...

Erteleme gerekçesinin altında sinema sektöründe yaşanan büyük bir kaos yatıyor: Film yapımcılarıyla salon işletmecileri, özellikle de Mars Grubu birbirine girdi...”

“Ben söyleyeyim, bunların hiçbiri değil...” diyen Cengiz’in ‘Kaynak göstermeme’ hastalığının elinde inim inim inlediği belli oluyor. Çünkü Cengiz Semercioğlu’nun söylediklerinin hepsini arkadaşımız Mehmet Çalışkan salı gününden beri Habertürk’te yazıyor!

‘YAPIMCI-MISIR SAVAŞI!’

Gazetecilikte 30 yıla merdiven dayayan, ‘Yeşilçam haberi’ dendi mi meslekte ilk akla gelen isimlerden biri olan Mehmet, 25 Aralık Salı günü saat 11.46’da siteye giren haberiyle, BKM’nin 1 Ocak’ta seyirciyle buluşacak olan ‘Organize İşler-Sazan Sarmalı’ filminin vizyon tarihinin ertelenmesinin arkasındaki gerçeği ‘Yapımcı-mısır savaşı başladı’ diyerek tüm sektöre duyurmuştu.

Promosyonlu bilet uygulaması nedeniyle ülkenin önde gelen yapımcılarının Türkiye’nin en büyük sinema salonu zinciri Mars Cinema Group’la anlaşmazlık yaşadıklarını haberinde tane tane anlatmıştı. İki tarafın bir toplantıda bir araya geleceğini de belirtmişti.

Sinema sektörü 25 Aralık’ta bütün gün ‘yapımcı-mısır’ savaşını ve toplantıdan ne çıkacağını konuştu.

Mehmet haberini takip etti, Türkiye, yapımcılarla Mars Cinema Group toplantısının sonucunu da 26 Aralık günü Habertürk’te okudu.

Dün saat 10.48’de siteye giren Mehmet Çalışkan imzalı ‘Filmler mi yoksa mısır mı kazanacak? Kılıçlar çekildi’ başlıklı haberde, Mars Cinema Group’un toplantıya katılmadığını, yapımcıların da filmlerini başka sinema salonlarında vizyona sokmak için anlaştığı yazıyordu!

BİR DE YANLIŞ BİLGİ VERMİŞSİN

Cengiz Semercioğlu’nun bugün çıkan yazısında Mehmet’in bu iki haberinde yazan bilgileri tekrarından başka bir şey olmadığı gibi üstüne “Filmler vizyona girmeyebilir” gibi yanlış da bir bilgi var!

‘Kaynak göstermeme’ hastalığı nedeniyle okuduğunu da anlayamayan Cengiz Semercioğlu, filmlerin Mars’ın salonları dışında kalan diğer salonlarda vizyona gireceğini atlamış!

Sevgili Cengiz, ‘yapımcı-mısır savaşı’yla ilgili Mars Cinema Group’un konuyla ilgili düşünceleri senin yazıda yoktu; yarın yazacakmışsın! Sen uğraşma ‘biz söyleyelim’ Mehmet Çalışkan’ın Mars yetkililerinden aldığı bilgileri de şu an Habertürk’te okuyabilirsin.

Medyanın ‘amiral gemisi’ olduğunu iddia eden bir gazetede köşe yazan biri olarak iki gündür tüm sektörün ve okuyucuların bildiği bir haberi “Merak eden de yok! Ben söyleyeyim...” diye yeni bilgiymiş gibi okuyucuya satmak mı daha ayıp yoksa haberi yapan kişinin kim olduğunu bildiğin halde hiç onun adını anmamak mı!?

‘Kaynak göstermemek’ gazetecilikte dermansız bir hastalık maalesef! Dünyanın her yerinde var; bizde biraz daha ölümcül düzeyde...

Ve bazı meslektaşlarımız bu konuda ne yazık ki ‘terminal’ evreye geçmiş durumda. Umarım Cengiz’i kurtarırız... Geçmiş olsun arkadaşım; zaten köşene, 100 kere “Ben bu haberi ……’da okudum” yazarsan geçer!


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR