Hiçbir zaman "Beyoğlu'na gidilmez artık, bitmiş, çok kötü bir durumda" diyenlerden olmadım. Kızdığım, söylendiğim zamanlar oldu tabii. İnşaatlara, meydanın taş yığınından geçilmemesine, İstiklal Caddesi'nin kötü görüntüsüne kızdım. O yüzden sık sık Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın kapısını çaldım. "Tramvay artık olmayacak İstiklal Caddesi'nde, yeşillendirme olmayacak, eğlence hayatı tamamen yok oluyor" dedikleri zaman da gidip "Neden?" dedim. İşte 6 ay sonra yeniden buluştuk Demircan'la. Tünelden başladık, meydana kadar yürüdük. İlk durağımız Narmanlı Han'dı.
Ustaların heykelleri olacak
İstiklal Caddesi'nin Tünel'e kıvrıldığı noktada, İsveç Konsolosluğu'nun tam karşısında Beyoğlu'nun en güzel binalarından biri olan Narmanlı, mal sahipleri arasında yaşanan sorunlar ve yılan hikayesine dönen restorasyon nedeniyle 30 senedir atıl durumdaydı. Bu ay sonu kapılarını açıyor. İçinde resim galerisi, restoranlar ve mağazalar yer alacak. Narmanlı Han 1880 yılına kadar Rusya Büyükelçiliği ve ardından 1914'e dek Rus hapishanesi olarak kullanıldı. 1933'te Narmanlı kardeşlere geçen binada Aliye Berger, Ahmet Hamdi Tampınar ve Bedri Rahmi Eyüboğlu kalmış ki zaten şimdi bahçesine ustaların insan boyu heykelleri yapılıyormuş.
Aliye Berger ile aynı balkonda
Türkiye'nin ilk gravür sanatçısı, ressam Aliye Berger 1964 yılında Narmanlı'nın balkonunda keman çalarken çekilen fotoğraf karesine ben de girdim. Ama tabii uzun yıllar sonra. 2 fotoğrafa bakıp kararı siz verin. O dönemler mi şimdiki dönemler mi?
Beyoğlu'nun cazibesi artıyor
Ahmet Misbah Demircan çalışmaların hızlandığını ve yeni seneyle birlikte birçok yapının artık kullanılabilir olduğunu söyleyip "2018 yılı itibariyle Beyoğlu'nu daha çok konuşacağız. Atatürk Kültür Merkezi'nden Narmanlı Han'a, Maksim Sahnesi'nden, Alkazar Sineması'na ve İstiklal Caddesi'ne kadar büyük işler bitecek. Bunlara Dolapdere'deki yatırımları da eklediğimizde Beyoğlu'nun cazibesi bir kat daha artacak" dedi.
'Her gün 2 milyon kişi geliyor'
"Beyoğlu her zaman cazibe merkezi halinde" diyen Ahmet Misbah Demircan, ekliyor: Şimdi 'İstiklal'de bir iş yerim olsun' hayalini yeni yatırımcılar da fazlasıyla kurmaya başladı. Yeni açtığımız Yapı Kredi Kültür Merkezi inanılmaz güzel oldu. Emek Sineması, Madam Tussaud Müzesi derken 2 milyon kişi her gün Beyoğlu'na geliyor. Beyoğlu rakipsizdir. 46 bin turist her gün Beyoğlu otellerinde konaklıyor. Yüzlerce kültür ve sanat merkezi her gün yüz binlerce ziyaretçi alıyor. Beyoğlu yatırımda yarışan girişimcilerimiz var. Saymakla bitmez. Bu gerçek tartışma götürmeyecek kadar açıktır, nettir, gören gözlerin ortak kabulüdür. Bu cümleyi kurmak cesaret ister. Bu cesareti veren verilen, rakamlar var. Beyoğlu'nun konaklama kapasitesi 2004 yılında 6 bin iken bugün 46 bin yatağa ulaştık."
Tramvay şubata hazır
Malumunuz "Tramvay kalkacak mı?" sorusu çok konuşuldu. En yetkili kişi Ahmet Misbah Demircan "Konu sosyal medyada çok çarpıtıldı. İstiklal Caddesi'ndeki ticari hayat birken, şimdi 50 oldu. Caddenin altyapısı 1900'lerin başında yapılmıştı. Yetersiz kalınca Büyükşehir Belediyemize rica ettik. Şimdi bu inşaatın uzaması altyapı çalışmasıydı. Altyapı tamam. Üst tarafı süslemeye geçiyoruz. Şubat itibariyle tramvaya hep birlikte bineceğiz" diyerek tüm şüpheleri kaldırıyor. Ancak İstiklal'de yürüyen yenilenmiş rayları ve yolu gayet net görebiliyorsunuz. Tünel'den meydana kadar yürürken her iki adımda bir Ahmet Misbah Demircan'ı durdurup teşekkür eden insanlara şahit oldum.

Daha sıcak gördüm

Ne yalan söyleyeyim 6 ay önce bu kadar güzel düşüncelerle ayrılmamıştım Ahmet Misbah Demircan'la görüşmemizden. Ancak bu buluşma da her şey net ve gözümün önündeydi. Bitmiş bir alt yapı, ortaya çıkan yenilenmiş binalar. Ve yılbaşı gecesi için yeni, süslenecek bir cadde. Demircan bu seneye yetişmeyeceğini ancak seneye tüm binaların da yeni yıl gecesi için ışıklandırılacağını söyleyip "Beyoğlu çok karizmatik bir yer. Geçmişte binaları insanlar el işçiliği göz nuruyla yapmış. Camiler, kiliseler, sinagoglar, konsolosluklar. O nedenle Türkiye'deki herkes Beyoğlu'nda evinde hissediyor kendini" diyor.
Asmalımescit hareketlenecek
Eğlencehayatını da konuştuk tabii ki Ahmet Misbah Demircan'la. Yeni seneyle birlikte bitecek inşaatın ve yapılardan sonra Asmalımescit dahil birçok yerin yeniden hareketleneceğini ve kullanılabilir hale geleceğini söylüyor. Şahsen ben başkanın yanından inanılmaz güzel duygularla ayrıldım. Siz de temizlenmiş, yenilenmiş ve güzel bir Beyoğlu'na hazır olun derim.
Parmaksız Serdar vurulsun
Bu sezon ‘Çukur' dan çıkamayan ben bu geceye kilitlenmiş durumdayım. Neden mi? Çünkü "kim vurulacak" onun peşindeyim. Televizyonun en cok konuşulan dizisi "Çukur" un birçok kişi gibi ben de müdavimiyim. Ve vurulmasını istediğim kişi herkes gibi tabii ki Parmaksız Serdar. Ah o parmağın gittiği sahne ne efsaneydi. Bakalım kim vurulacak? Bu akşama kilitlenmiş durumdayım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR