HT KULÜP

Bir kova sosyete

HABERİN FOTOĞRAFLARI

Bir kova buzlu suyu başından aşağı dökerek ALS hastalarına farkındalık yaratmayı amaçlayan kampanyaya iş dünyasının önemli isimleri de duyarsız kalmadı.

Merkezi sinir sistemi, omurilik ve beyin sapındaki  nöronların azalması ya da ölmesi sonucunda meydana gelen
amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına dikkat çekmek amacıyla dünyada ve Türkiye’de ünlüler Ice Bucket
Challenge yöntemiyle bir kova buzlu suyu kafalarından aşağı döküyorlar. Bir kova buzlu suyu kafalarından aşağı dökerek ALS hastalığına farkındalık kampanyası yapan ve sonrasında bankalara para yatırarak ALS hastal arınadestek olan sosyeteden birçok ünlü isim, ALS hastalığının ne olduğunu insanlara tanıtmada da yardımcı oluyorlar. Vakko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Hakko’nun iki kova buzlu suyu başından aşağı dökerek Ali Sabancı, Muhtar Kent ve Mustafa Koç’a meydan okumasıyla başlayan kampanyaya sosyeteden destek çığ gibi büyüyor. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal’ın Ömer Sabancı’ya meydan okumasına Bodrum’dan karşılık veren Sabancı, arkadaşları Fikret Orman, Erol Evgin ve Ömer Temelli’ye meydan okudu. Caroline Koç, Ediz Elhadef, Fransa’da kaçak olarak yaşayan işadamı Cem Uzan ve Cefi Kamhi, ALS hastalarına farkındalık yaratmak için hem başlarından aşağı buzlu su döktüler hem de bağış yaptılar.

Türkiye'den 176 bin lira bağış

Kampanyanın doğduğu ABD’de ALS hastaları için 30 milyon dolar toplandı. Ancak Türkiye’deki bağış miktarı 176 bin lirada kaldı. Türkiye’de bir ALS kliniği açmak için 5 milyon liraya ihtiyaç var.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR