HT KULÜP

'Farklılaşma detaylarda saklıdır'

İşadamı Tuncer Öztarhan'ın eşi Selin Öztarhan, iş hayatında çok detaycı olduğunu söylüyor. Küçük detaylara fazla zaman harcadığını itiraf eden Öztarhan, ''Kişisel farklılaşma detaylarda sakladır'' diyor.

Vepa Group Kozmetik Grup Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Tuncer Öztarhan'ın eşi Selin Öztarhan, uzun yıllar kozmetik sektöründe yöneticilik yaptıktan sonra hamile kalması sebebiyle iş hayatına 1 sene ara vermek zorunda kalmış. Selin Hanım, oğlunu büyüttükten sonra eşinin desteği ve kozmetik sektöründe kazandığı tecrübeyle kendi işini kurmuş. Kozmetik ürünlerinin yer aldığı alışveriş sitesiyle sektöre geri dönen Selin Öztarhan, makyajdan güzelliğe, bakım sırlarından kurduğu yeni internet sitesine kadar her şeyi htkulup.com'a anlattı.

Röportaj: Aybala YILDIZ
Fotoğraflar: Kamil ÖZET*Güzellik sektörüne girişiniz nasıl oldu?

6 Mayıs1982 Ankara doğumluyum, ancak Antalya’da büyüdüm. Antalya Anadolu Lisesi mezunuyum, daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü kazanıp İstanbul’a taşındım. İş hayatına Loreal Turkiye’de L’oreal Paris Cilt Bakım kategorisinde ürün müdürü olarak başladım, yaklaşık 1.5 sene sonra Unliver'e geçtim. 8 sene boyunca Unilever’de farklı markalarda yöneticilik yaptım. Unilever, insana hem markaları hem insanları yönetmeyi hem de hayatı öğretiyor diyebilirim, orada edindiğim tecrübe gerçekten paha biçilemez. Hamileliğim dolayısıyla şirketten yaklaşık 1 sene ayrı kaldım ve oğlumu büyüttüm. Bu 1 sene sonunda uzun zamandır hayalini kurduğum kendi işimi kurmaya ve aktif yönetici olarak bu işi yönetmeye ve büyütmeye karar verdim. Eşimle beraber makyaj&güzellik&alışveriş sitesi ww.makyajtrendi.com’u kurduk. Açıkçası uzun süre bu kadar büyük ve iyi şirketlerin kanatları altında uçunca kendi işini yapmaya cesaret etmem gerçekten zor oldu ama orada edindiğim tecrübe sayesinde  ve eşimin de desteğiyle şu an her şey cok güzel gidiyor, 'İyi ki yaptım' diyorum.

*Güzellik ve kozmetik sitesi makyajtrendi.com'u kurdunuz. Sitenizin içeriğinden, mevcut ürünlerden bahseder misiniz?

Sitemiz eşim ve benim hayalimizdi çünkü son senelerde oluşan bu yeni dijital dünyanın gücüne çok inanıyoruz. Sitemizin mottosu kısa ve öz : Güzelliği dair her şey. Bu yola çıkarken amacımız Türk kadınlarının hepsine internet yoluyla hangi şehirde olursa olsun ulaşıp onlara makyaj ve güzellik konusunda ihtiyaçları olan bilgileri vermek; onları trendlerden, yeni ürünlerden haberdar etmek ve dünyaca ünlü güzellik&makyaj markalarına bir tıkla ulaşıp, keyifle alışveriş yapmalarını sağlamak. Bunu yaparken sadece makaleleri değil görselliği de çok yoğun kullanıyoruz, Türkiye'nin en iyi makyaj artistleri olan partnerliğimiz sayesinde eğitici makyaj videoları çekiyoruz; aynı zamana sosyal medyayı aktif şekilde kullanarak takipçilerimize ilgi çekici makyaj tüyoları, ünlülerin güzellik sırları ve yeni videolarımızı an be an ulaştırıyoruz.

*Sitenize içerik olarak katkı sağlıyor musunuz? Hangi konularda sizin emeğiniz söz konusu?

Sitedeki yayın planını, pazarlama planını ve sosyal medya stratejisini ben oluşturuyorum ama tüm içeriklerimiz tecrübeli editör arkadaşımız tarafından hazırlıyor. Yaklaşık 10 senelik bir kurumsal hayat tecrübem olduğu için çok çalışmaya oldukça alışığım, her şeye yetişmek zor ama  iş keyifli olunca o zorluklar gözünüzde büyümüyor. İşin detaylarına gelince yayın planını oluşturuken o ayki gündem, yeni çıkan trendler, kırmızı halıda o ayki yapılan makyajlar bile ilham kaynağı olabiliyor. Bunun yanında sosyal medyadan müşteri ile çok yakın temasta olduğumuz için onların özellikle merak ettiği ve cevap bulnak istediği konuları yayın planımız içine alıyoruz. Bunların dışında  paketlemeden tutun da finansallara ve ekip çalışmasına kadar her şeyle ilgileniyorum. Çok detaycı bir yapım olduğu için küçük şeylere fazla vakit harcadığım olabiliyor ama kişisel farklılaşma küçük detaylarda saklıdır.

*Dünyada ve Türkiye'deki kozmetik alanındaki gelişmelerle ne kadar ilgilisiniz?

İşiniz direk kozmetik olunca Türkiye'de ve dünyadaki gelişmeleri, trendleri mutlaka takip etmeniz lazım. Özellikle online bir iş yapınca güncelliği yakalamak ve yenilikleri ilk paylaşmak ayrıca önem kazanıyor.

*Türk kadını makyaj konusunda bilinçli mi?

Türk kadını her geçen gün makyaj konusunda daha fazla bilinçleniyor diyebilirim, aslında bu bence sadece makyaj konusunda değil güzellik, stil ve iyi yaşamla da ilgili geçerli diyebilirim. Artık internet sayesinde çok daha iletişim halinde olduğumuz için her şeye çok daha hızlı adapte olduğumuzu düşünüyorum. Ayrıca her geçen gün çalışan kadın sayısı artıyor ve kadınlar artık kendilerine daha fazla vakit ayırıyorlar veya ayırmak için çaba harcıyorlar; bu da daha fazla kendine yakışanı bulmak için biz kadınlara şans veriyor. Zaten bu biraz deneme yanılma işi bence herkes bazen yalnış makyaj renk seçimleri, yalnış stil seçimler yapabilir ama deneye yanıla kendimize yakışanı buluyoruz..

*Bir kadının en güzel makyajı gülüşüdür, bu cümleye ek olarak neler söylemek istersiniz?

Bu söze çok katılıyorum çünkü gerçekten güzel ve içten bir gülümseme ile mutlu ve pozitif enerji yayan bir kadın mükemmel makyaj yapmış bir kadından çok daha fazla dikkatinizi çekebiliyor.  Ben mutlu olan kadının zaten doğal güzelliğini daha fazla yansıttığına inanıyorum. O yüzden temelde huzur ve mutluluk var. Makyaj ve bakım bizim yardımcılarımız; küçük kusurları geri plana atıp güzel yerlerimizi daha fazla ön plana çıkarmak için.*Bir gününüz nasıl geçiyor? Ajandanıza bir günde neler sığdırıyorsunuz?

Güne erken başlayan biriyim, küçüklüğümdrn beri böyleyim, geç kalkarsam günü kaçırdığımı hissediyorum.. Ayrıca her şeye hakkıyla yetişmek için erken kalkmak iyi oluyor. Sabah kahvaltıyı hiç atlamam, genelde oğlumla beraber kahvaltımı edip hemen ofise gidiyorum, iş yoğunluğuma göre ya günü ofiste geçiriyorum ya da programım müsaitse öğle arasında kuaför, evin alışverişi ve diğer özel işlerimi hallediyorum. Eve dönmeden genelde spora gidiyorum ya da evde spor yapıyorum. Spor sonrası evde oğlumla ve eşimle kaliteli vakit geçirmeye çalışıyorum ama işimin dijital bir iş olmasından dolayı her saniye işe bağlanma lüksüm var. Sık sık dayanamayıp işi kontrol ettiğim de oluyor. Akşamları oğlumuzu  yatırdıktan sonra eşimle film seyretmek en büyük keyfimiz, evde vakit geçirmeyi çok seviyoruz..

*Selin Hanım'ın güzel görüntüsünün ardındaki sırlar neler? Her gün rutin olarak yaptığınız bakımlar var mı?

Çok teşekkür ederim. Cilt bakımına ve saçlarım sarı yani kimyasal işlemli olduğu için düzenli saç bakımına çok önem veriyorum, bence bir kadının çercevesi zaten cildi ve saçları o ikisi güzel ve bakımlı olmadı mı ne yapılsa tam iyi durmuyor gibi geliyor. Sabah ve akşamları mutlaka cildimi derinlemesine temizleyip, yoğun bir nemlendirici kullanırım ve anti aging etkili bir göz çevresi kremi kullanıyorum. Cilt peeling'i ve nem maskesi yapıyorum, cildim çok kuru ve ve kırışmaya müsait o sebeple bu haftalık yoğun bakımlar benim için önemli. Saç bakımında argan yağı ve serumu günlük olarak kullanıyorum. Dönemine göre haftada veya 2 haftada 1 mutlaka kuaförde profesyonel bakım yaptırırım.


*Davetlerde şıklığınızla ön plandasınız. Gardırobunuzda olmazsa olmaz kıyafetleriniz neler?  Kendinize en çok hangi kombinleri yakıştırıyorsunuz?

Gardırbum aslında oldukça sade, desenli veya daha iddıali kıyafetler bana yakışmıyor o sebeple kıyafet seçimlerimde daha sade ve net kesimleri tercih ediyorum. Sigaret pantalonlar, bol kesimli rahat ipek pantalonlar, ipekli bol bluzler, kalem etekler ve tabii ki ceketler… Çoğu kadında olduğu gibi çanta ve ayakkabıya benim de zaafım var ama genelde akıllı ve ihyiyacıma göre alışveriş yapıp kendimi tutabiliyorum. Kendimi en çok sigaret pantalon üstüne ipekli bol bluz altına sade bir stiletto veya etek/pantolon ceket takımla iyi hissediyorum. Ne kadar klasik gelse de küçük detaylarla çok modern ve şık olabiliyor

*Modayı yakından takip ediyor musunuz?

İşimden dolayı yerli ve yabancı hem yazılı hem de dijital medyayı çok yakından takip ediyorum. O sebeple modadaki gelişmelerden oldukça haberdarım ama stilimi modaya göre yönlendiren biri değilim, ama o sezon çıkan ve bana hitap eden bir parça varsa mutlaka edinmek isterim.*İş hayatı dışında sosyal hayatta neler yapmaktan hoşlanırsınız? İstanbul'da huzur bulmak adına eşinizle kaçamak yaptığınız adresler var mı?

Tabii ki ailemle beraber vakit geçirmek ve oğlumun her anını yakalamak. Özel bir şey yapmama gerek yok, benim için en büyük keyif bu... Bunun dışında spor hayatımın vazgeçilmez bir parçası. Cuma veya hafta sonu mutlaka sevdiğimiz arkadaşlarımızla bir yemeğe veya sinemaya gideriz  Ama eşimle İstanbul'da en çok evimizde oğlumuzla beraber vakit geçirmekten hoşlanıyoruz, bize bundan daha fazla huzur veren veren bir şey yok diyebilirim.

*Makyajınız ne kadar sürüyor? Gece ve gündüz makyajınızda nelere dikkat edersiniz? Ayrıca favori makyaj ürünleriniz neler?

Benim gündüz makyajım yaklaşık 10 -15 dakika gece makyajım da 20 -25 dakika kadar sürer diyebilirm (gülüyor). Her gün makyaj yapmıyorum ama yapınca gündüz benim için sağlıklı bir görünüm önem kazanırken gece biraz daha farklı ıslak&parlak görünüm veren ürünler kullanabiliyor veya göz makyajını biraz daha detaylandırabiliyorum. Son yıllarda özellikle çok yönlü ürünler vazgeçilmezim oldu çünkü hem pratikler hem de performansları çok iyi.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR