HT KULÜP

'İyi çikolata'nın adresi Hümaliva

2015 yılında çocukluk arkadaşı Ata Ayyıldız, Furkan Özay ve Osman Yörük'ün çocukluk hayallerinin peşinden gitmesiyle Nişantaşı’nda ilk şubesiyle hizmete başlayan Hümaliva, ardından Bağdat Caddesi’nde üçüncü şubesini hizmete açtı. 'İyi çikolata' mottosunu Bebek’e taşıyarak semte yeni bir soluk getiren Hümaliva, vintage konseptinde tasarlanmış şubelerini müzikal öğelerle tamamlamış. Bağdat Caddesi ve Nişantaşı şubelerinde, misafirlerin kullanımına açık piyanoya yer verilen Hümaliva, tatlıların isimlerini de aynı şekilde müzikal öğelerle harmanlamış. Bebek'teki keyifli mekânda, mönüdeki tatlı isimleri de yine müzikal öğelerden esinlenilmiş. Tatlı isimlerinde, kadın tiz sesi anlamına gelen 'Soprano’ müzikte canlı, hareketli ve heyecanlı anlamına gelen ‘’Allegro’’ gibi isimler kullanmışlar. Tatları ve butik çikolatalarıyla açıldığı günden beri çikolata severlerin uğrak noktası olan mekânda çikolatanın yanında kahvenizi yudumlarken arka fonda çalan şarkılara kendinizi teslim edebilir veya özel koleksiyon plaklarından istediğiniz bir plağı gramofonlarına takıp eskilere yolculuk yapabilirsiniz.

Hümaliva'nın en çok tercih edilen ve en fotojenik ürünü "Ben Saksı Değilim" isimli değişik bir tatlı. Bir saksının içerisinde meyveler ve Belçika çikolatası ile hazırlanan tatlının görüntüsü tıpkı saksıya ekilmiş bir çiçek gibi... Bu görüntüyü oluşturmak için toprak görünümünde bisküvi parçaları kullanıyorlar. Gerçek çiçek ile süsledikleri bu tatlının üstünde bir de küçük misafiri var, jelibon solucan. Bebek sosyetesinin sosyal medya hesaplarını süsleyen bu tatlının yurtdışından da birçok hayranı bulunuyor.

İTALYAN DONDURMALARI, ALKOLSÜZ KOKTEYLLER VE BENZERSİZ ÇİKOLATALAR

'Saksı öyle kuru kuru yenmez' diyorsanız sizin için bir de içecek önerisinde bulunalım; "Cocosh". Gerçek hindistan cevizi kabuğu içinde sunulan bu içecek hindistan cevizi sütü, çikolata, oreo ve çilek ile hazırlanıyor. Tam bir yaz içeceği olan Cocosh, Hümaliva’nın en beğenilenleri arasında. Muz severler için ‘’Soprano’’ tatlısı alternatif olarak sunuluyor. Gerçek eritilmiş Belçika çikolatası ile hazırlanan ‘’Soprano’’, brownie ve çikolata kaplı antep fıstıklarıyla lezzetleniyor. Çilek ile çikolatanın muhteşem uyumuyla hazırlanan ‘’Allegro’’ çilek severlerin beğenisini kazanıyor. ‘’Allegro’’, brownie ve süt kreması ile servis ediliyor. Tam bir kış meyvesi olan nar ise ‘’Vapiano’’ tatlısında hayat buluyor ve çikolata ile muhteşem uyumunu göstererek misafirlerin en beğendiği tatlar arasına girmeyi başarıyor.

Hümaliva'nın geniş menüsünde yalnızca çikolatalı tatlar değil kendi reçeteleri olan imza kokteyller de yer alıyor. "Californication" adıyla hazırlanan ananas suyu ve acı biber sosu ile hazırlanan tatlı/acı kokteylleri, mevsim meyveleri ile hazırlanan alkolsüz ‘’Sangria’’ ve tonic ile hazırlanan ‘’Cool Grapefruit’’ mekanın imza kokteylleri arasında yer alıyor. Suflesi, browniesi, İtalyan dondurmaları, el yapımı çikolataları, alkolsüz kokteylleri ve taze kavrulmuş kahveleri ile Hümaliva ailesi 7’den 70’e küçük büyük herkesi mutlu etmek için yıllardır durmaksızın çalışıyor. Çikolatanın büyüsüne kendinizi bırakmak için tek yapmanız gereken size en yakın Hümaliva şubesini bulup içeri adım atmak. Hümaliva’dan ayrılırken yolda atıştırmalık birkaç çikolata kaplı çilek almayı da unutmayın!

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR